1984 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Köktürk tarafından kurulan Odyovizüel Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ege Üniversitesi’nde verilmekte olan tıp eğitiminin kalitesini arttırmak amacıyla dönemin ses, görüntü ve iletişim teknolojilerini kullanılarak önemli ölçüde bir inovasyon yaratmıştır. Başta tıp eğitimi üzerine odaklanarak faaliyetlerini sürdüren Odyovizüel Merkez, zamanla değişen şartlar ve üniversite üst yönetiminin görevlendirmeleriyle Ege Üniversitesi’nde radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Paylaştığım bu tarihi videoda 1989 yılında TRT İzmir Televizyonu’na konuk olan merkez müdür Prof. Dr. İsmet Köktürk’ün 1984-1989 yılları arasında gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında verdiği bilgileri izliyoruz. TRT kameramanlarınca kaydedilen görüntüler bize 1989 yılında Ege Üniversitesi’nde kurulan kapalı devre televizyon sisteminin nasıl çalıştığı ile ilgili tarihi öneme sahip detaylar sunuyor. Meraklısına keyifli seyirler:

Ege Üniversitesi’nin enstitü, fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulları ve merkezlerinin tanıtıldığı 1996 yılında basılmış olan Ege Üniversitesi kitabında Odyovizüel Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında şunlar yazılmış:

1984 yılında Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nün girişimi üzerine YÖK tarafından Rektörlüğe bağlı olarak kurulmuştur. Öncelikle fazla sayıda öğrencilerle yapılan tıp öğretimine odyovizüel destek vermek amacıyla geniş alanda kapalı devre TV sistemi kurularak Tıp Fakültesi içinde hizmete girmiştir.

Odyovizüel Merkez modern bir belgesel hazırlama stüdyosuna sahip olup Cerrahi Hastalıklar, Kadın Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları ve Morfoloji Anabilim Dalı içindeki lokal stüdyolarla Muhiddin Erel Amfisi Sinevizyon Sistemi, Bilgisayar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Hemşirelik Yüksekokulu ve Kampüs Odyovizüel Merkezi ile bağlantılı olarak çalışmaktadır. Cerrahi Hastalıkları, Kadın Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Morfoloji ve Hemşirelik Yüksekokulu stüdyoları otonom olarak da kendi içinde öğretime odyovizüel destek verebilmektedir.

Merkez, Tıp Fakültesi içinde Dekanlık, Başhekimlik, Bölüm Başkanlıkları gibi idari bölümlerle, poliklinikler, öğrenci kantini, öğretim üyesi ve öğrenci yemekhanelerinde E.Ü. Hemşirelik Yüksekokulu’nda mevcut stüdyo ve kantinlerle bağlantılı olup ihtiyaca göre bilimsel, sosyal içerikli yayınları ve uydu yayınlarını izlemeye sokabilmektedir. Odyovizüel Merkez, Ege Üniversitesi’nin Avrupa Tıp Birliği’ne uydu iletişimi ile katılmasına destek vermektedir. Kampüs içinde merkezle bağlantılı kapalı devre televizyon sistemi geliştirilmektedir. Altyapı tamamlanmak üzeredir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir