• yigitacik@gmail.com

Yiğit Açık

2000 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Fakülte yıllarında Ege Üniversitesi Odyovizüel Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde kameraman ve video editör olarak, çalıştı (1998). 1999 yılında İzmir Yeni TV’de grafik animasyon departmanında çalıştı. 2001-2017 yılları arasında Ege Üniversitesi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (BİTAM), teletıp (telemedicine), cerrahi canlı yayınları (telepresence surgery), eğitim materyali üretimi , video prodüksiyon, grafik & tasarım alanlarında yaptığı çalışmalarla bilgi ve deneyim kazandı. 2017 yılında BİTAM’ın Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (EGEMM) dönüştürülmesinden sonra EGEMM Müdür yardımcılığına atandı. 

2001 yılında Ege Üniversitesi Radyosu “Radyo Ege Kampüs FM 100.8″in kuruluşunda radyonun teknik altyapısı ve yayın sistemlerinin devreye alınması çalışmalarında görev aldı. Radyo Ege Kampüs’ün yayına başlamasından sonra da idari ve teknik sorumlu olarak görevini sürdürdü. Radyo halen Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bağlı olarak yayınlarını sürdürmektedir.

2009 yılında Ege Üniversitesi’nde başlatılan uzaktan eğitim programlarının teknik altyapısının kurulmasında görev alan Yiğit Açık, uzaktan eğitim programları için eğitim ders içerikleri üretimi, sanal sınıf uygulamaları alanında çalıştı.

2013 yılında yayın hayatına başlayan Ege Üniversitesi Televizyonu’nun kuruluşunda da görev alan Yiğit Açık, Ege Üniversitesi Televizyonu’nun stüdyo, reji, karasal ve internet yayınlarının teknik altyapısının kurulmasında ve televizyona bağlı olarak faaliyet gösteren haber ve program departmanlarının koordinasyonu ile ilgili çalışmalarda bulundu. Halen Ege Üniversitesi Televizyonu’nun teknik koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.

2012 yılında Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Televizyon Sinema Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamlayan Yiğit Açık, halen Ege üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Televizyon Sinema Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini sürdürmektedir.